OBNOVA JAZIERKA

Vyšné Hágy pre všetkých / HLAVNÝ ORGANIZÁTOR – DOBROVOĽNÍCI

vysne hagy rekonstrukcia jazierko plagat

Lesné jazierko vo Vyšných Hágoch si počas svojej dlhoročnej histórie prešlo niekoľkými rekonštrukciami a dokonca i jednou celkovou obnovou v roku 2011. Časom však priestor začal opäť chátrať. Betónovo-kamenný múr, ktorý udržiaval zhromaždenú vodu v jazierku bol značne, vplyvmi počasia, poškodený a preto sa skupina dobrovoľníkov rozhodla jazierko opäť revitalizovať v lete 2019.

Projekt, ktorý bol predzvesťou založenia občianskeho združenia Vyšné Hágy pre všetkých, bol realizovaný vďaka programu – Hory nápadov 2019 Mesta Vysoké Tatry. S prácami na jazierku sa začalo dňa 15.7.2019 a trvali až do konca augusta 2019. Občanom sa podarilo pre túto obnovu získať finančný príspevok v plnej požadovanej výške – 4070,17 eur, z ktorých bolo financované odstránenie pôvodného múru, príprava kameňa, výkop základov, výstavba železo-betónového, vode-odolného múr, obloženie múru, tri lavičky, elektrická centrála, regulátor odtoku a dovoz či občerstvenie pre dobrovoľníkov, z toho technické práce zabezpečila stavebná firma z Popradu podľa projektu.

V realizácií teda išlo o odstavenie prítoku, vypustenie jazierka, vyčistenie dna od bahna, demontáž múru, oprava okrajov brehu, vybudovanie nového múru, úprava okolia, osadenie lavičiek a napustenie jazierka. Dôležitou súčasťou projektu bolo samozrejme i veľmi dôsledné dodržiavanie nezasahovania do prírodného okolia a veľká pomoc dobrovoľníkov, ktorých tu pracovalo celkom 22 – Marek, Miču, Joži, Janka, Renča, Bibiána, Danka, Lenka, Samo, Majo, Majko, Jozef, Imro, Filipko, Ivo, Daniela, Jano, Dano, Martin, Peter a Dominika. Viac o jazierku nájdete TU! 

,,Ste úžasní! Keď prídem do Tatier, prídem pozrieť.” 

Patrik H., facebook/vysnehagy, 27.9.2019

,,Nádherne zrekonštruovaný kútik v Hágoch.”

Valéria B., facebook/vysnehagy, 19.11.2019

,,Super, paráda! Prídeme pozrieť!”

Štefan R., facebook/vysnehagy, 27.9.2019

GALÉRIA

Všetky fotografie z rekonštrukcie nájdete TU!

PRÍBEHY TATIER 2020

Pri zrekonštruovanom jazierku sa počas nasledujúceho leta 2020, konkrétne dňa 5.7.2020 (nedeľa), uskutočnilo i kultúrne podujatie s názvom Príbehy Tatier, ktoré bolo súčasťou Tatranského kultúrneho leta – komorne pod hlavičkou Mesta Vysoké Tatry. Počas slnečného dňa dvaja moderátori – Michal Novák a Dušan Kubaň sediaci na ostrovčeku uprostred jazierka čítali do mikrofónov rôzne povesti a rozprávky Vysokých Tatier. Tieto čítané texty boli zároveň prerušované príjemnou hudobnou vložkou Števa Šantu z miestnej skupiny Ostrov. O publikum bolo postarané bohatým posedením a krásnou prírodou. Fotogalériu z podujatia nájdete TU!