JIŘÍ KAN

16.5.1895/29.5.1895 (RIGA, LOTYŠSKO) - 1944 (OSVIENČIM)

Jsakij (Izák) Kagan-Kan sa narodil v hlavnom meste Lotyšska rodičom Leopoldovi a Femie rod. Alsehulerová ako druhé dieťa so šedohnedými očami a gaštanovými vlasmi. Študoval pod vedením berlínskeho profesora Pölziga a stal sa architektom s titulom Ing.

Po niekoľkých rokoch si našiel i manželku Věru rod. Volpertovú, narodenú 4.6.1903, s ktorou mal jednu dcéru Jiřinu. Jej rodičia vlastnili továrňu v Lotyšsku a preto je pravdepodobné, že sa stretli práve tam.

PRAHA, OBČIANSTVO, ARCHITEKTÚRA

Po príchode do Prahy si v roku 1932 zmenil meno z Jsakij Kagan-Kan na architekt Ing. Jiří Kan a taktiež mu bolo dňa 15.10.1932 pridelené československé občianstvo, ktoré sa vzťahovalo aj na jeho manželku. I keď jeho rodným jazykom bola ruština, ovládal tiež češtinu, francúzštinu, nemčinu a angličtinu. Určitú dobu bol angažovaný v socialistickej národnej strane no neskôr sa o politiku vôbec nezaujímal. Jiřího ročný príjem v roku 1938 predstavoval 50 000 KČ. Jeho brat bol lotyšským štátnym príslušníkom a po odchode do Ruska sa stal univerzitným profesorom, s ktorým si však Jiří nedopisoval vzhľadom k jeho politickej minulosti.

VYŠNÉ HÁGY, SANATÓRIUM, FRANTIŠEK LIBRA

Neskôr sa stal spolupracovníkom známeho pražského architekta Františka Alberta Libru, s ktorým sa prihlásili s projektom sanatória vo Vyšných Hágoch do súťaže vyhlásenej v roku 1932.

Po prísnom výbere a jednomyseľnom doporučení odborníkov túto súťaž nakoniec vyhrali a stali sa architektmi dnešného NÚPTCHaHCH. Počas rokov vo Vyšných Hágoch bývali spoločne v prízemnom byte pre robotníkov (dnešný obytný dom Sosna) a Jiřímu Kanovi bol dokonca dňa 5.10.1938 v Poprade vydaný vodičský preukaz na meno Juraj Kan s uvedeným bydliskom vo Vyšných Hágoch.

jiri kan architekt vysne hagy

Spoločne sa ešte podieľali na projektoch malobytových domov v pražských Holešoviciach či Krči. V roku 1935 to boli zase nájomné domy z ktorých dva majú smutný príbeh nakoľko tu 6.5.1949 hliadky SS postrieľali 51 nevinných obetí s čím je spojený i malý pamätník. Dňa 12.05.1942 bol pod číslom 537 transportovaný do koncentračného tábora Terezín a neskôr, dňa 29.09.1944 pod číslom 98 do koncentračného tábora Osvienčim kde zahynul.

GALÉRIA