VOLEJBAL

ZAČIATKY TURNAJA

Volejbalové turnaje začali písať svoju históriu vo Vyšných Hágoch už v roku 1949. Prvý ročník volejbalového turnaja o Pohár SNP zorganizoval primár sanatória MUDr. Imrich Kostolný a tajomník TJ Sokol František Fabián v spolupráci s miestnymi funkcionármi telovýchovy.

Turnaje sa pod holým nebom vo Vyšných Hágoch na antuke konali pravidelne za každého počasia. Malé športové podujatie sa v nasledujúcich rokoch stalo obľúbeným a vyhľadávaným medzi domácimi i návštevníkmi. Pribúdali diváci aj družstvá z celého Slovenska. Postupne sa z turnaja stal uznávaný a jeden z najväčších volejbalových turnajov v Európe. Popri dospelých štartovali aj dorastenecké kategórie. Od roku 1954 začali na turnaji štartovať družstvá mužov a žien európskej úrovni a od roku 1961 sa turnaja zúčastňovali aj klubové celky zo zahraničia. Neskôr, po roku 1989, začali štart len seniorské tímy doplnené kvalitnou medzinárodnou účasťou. Sprievodným podujatím sa v roku 1961 stali semináre a školenia rozhodcov. Už medzinárodný volejbalový turnaj sa okrem Vyšných Hágov, z dôvodu veľkého počtu účastníkov (cca 120 družstiev), začal hrať i na ihriskách v Tatranskej a Novej Polianke. 

O význame turnaja vo Vyšných Hágoch svedčí aj fakt, že Československá televízia vysielala zápasy v priamom prenose. Turnaj počas mnohých rokov navštívilo tiež niekoľko významných osobností, medzi ktorými bol napríklad Stan Mikita (1967), hráč NHL či Rudolf Schuster (2002), vtedajší prezident Slovenskej republiky v sprievode predsedu Ústavného súdu profesora Milana Čiča a náčelníka horskej záchrannej služby Ivana Gálfyho. 

,,Pamätám, že keď sme boli deti, tak autobusy družstiev stáli v rade od vrátnice až k tunelu. Vtedy si všetko družstvá zabezpečovali sami. Napríklad Dukla Liberec mal ako ubytovanie postavený veľký vojenský stan na futbalovom ihrisku.” Igor Porvazník, medzinárodný volejbalový rozhodca a neskorší riaditeľ turnajov, 15.8.2021.

POSLEDNÉ ROČNÍKY A IHRISKÁ

Posledné ročníky turnaja niesli názov Tatry Cup. Postupne klesajúci počet prihlásených družstiev na turnaj zapríčinilo jeho smutný zánik. V poradí 57. ročník, plánovaný v roku 2005, sa už neuskutočnil. Na turnaj sa prihlásili len štyri družstvá - Humenné (muži), Bielsko Bialej/ Poľsko (muži), Žiar nad Hronom (ženy) a Samara/Rusko (ženy).

Finančne a organizačne nebolo možné turnaj zabezpečiť. Problémom bol nízky záujem o hru na antuke, ktorá hráčom veľmi nevyhovovala i finančné zabezpečenie si ligových súťaží. V roku 2005 sa tak pretrhla niť vyše polstoročného volejbalového turnaja vo Vyšných Hágoch a jeho ďalšie pokračovanie bolo neurčité.  Červené ihriská, nie len vo Vyšných Hágoch, začali chátrať a tie pri dnešnom NÚTPCHaHCH už nie je možné rozpoznať. Zachovalo sa ihrisko na sídlisku pri ZŠ Vyšné Hágy, ktoré v sa v zime mení na klzisko a trojčlenné antukové ihrisko na sídlisku pod národným ústavom medzi bytovkami, kde do roku 2010 prebiehal ešte Memoriál Zuzky Maurovičovej a dnes sa jedna časť zvykne využívať na tenis. Tribúna okolo tohto ihriska je už roky zarastená, zdevastovaná a nepoužiteľná. Z jednej strany sa tiahla popri celej šírke pletiva a rozdelená bola betónovými schodmi na niekoľko častí. Všetky ihriská si aktuálne vyžadujú výraznú úpravu.

MEMORIÁL ZUZKY MAUROVIČOVEJ

Jedným z ďalších významných volejbalových turnajov bol vo Vyšných Hágoch Memoriál Ing. Zuzky Maurovičovej, ktorý začali od roku 1966 organizovať jej bývalí spoluhráči, kolegovia a priatelia. Posledný XV. ročník na jej počesť sa uskutočnil v roku 2011.

Volejbalový turnaj zmiešaných družstiev bol pre divákov bezplatný a odohrával sa súbežne na trojčlennom antukovom ihrisku v areáli ústavu. Turnaj organizovalo TJ Vysoké Tatry a každoročne sa ho zúčasťňovala aj rodina, syn Matej, dcéra Žofia a manžel Ivan, aby odovzdali ceny víťazom. Memoriál bol nielen príležitosťou pripomenúť si vzácnu ženu, ale aj možnosťou podporenia myšlienky kolektívneho športu a utuženia kamarátstiev. 

,,Vyšnými Hágami sa v sobotu 30. júna niesli povzbudivé pokriky volejbalistov. Na troch ihriskách sa súbežne odohrávali priateľské súboje, naoko rivalov, zmiešaných družstiev. Hráči si týmto gestom pripomínali Zuzku Maurovičovú, spomienke na ktorú bol venovaný XII. ročník jej memoriálu. Turnaja sa zúčastnili družstvá – Radiana Poprad, TJ Vysoké Tatry, Fuchtle Kežmarok, Sadrokartóny Poprad, Petra Spišská Nová Ves, Steigeraci Kežmarok, Narýchlo Kežmarok, EIP Poprad. Prví dvaja v rovnakom poradí stali aj na stupienok víťazov a zopakovali tak rovnakú situáciu z minuloročného memoriálu. “ Tatranský dvojtýždenník, str. 11 – júl 2007, číslo 14/XVIII.

OBNOVENIE VOLEJBALOVEJ TRADÍCIE

Po dlhých rokoch sa vo Vyšných Hágoch obnovila volejbalová i kultúrna tradícia. HÁGY FEST, najväčšie podujatie sezóny vo Vysokých Tatrách, zožalo veľký úspech aj počas COVID-pandémie. Druhá septembrová sobota 2020 ožila pri príležitosti 130-teho výročia založenia jednej z najstarších tatranských osád. Okrem hudby, stánkov, súťaži a perfektnej zábavy prebiehal počas akcie i Spomienkový volejbalový turnaj.

Viac informácií a fotografií z podujatia nájdete TU!