VÝSTAVY

Vyšné Hágy pre všetkých / HLAVNÝ ORGANIZÁTOR

LESNÁ VÝSTAVA

Dňa 13.10.2019 sa vo Vyšných Hágoch uskutočnila prvá samostatná akcia občianskeho združenie Vyšné Hágy pre všetkých, ktorým bola LESNÁ VÝSTAVA. Išlo o exteriérovú, jednodňovú prehliadku historických i súčasných pohľadníc a fotografií Vyšných Hágov.

Tie boli citlivo prichytené drevenými štipcami o stromy pri chodníku v areáli NÚTPCHaHCH, ktorý nám toto podujatie bez problémov umožnil. Záujemcovia z kruhu domácich či pacientov si tak mohli pozrieť vyše 160 rôznych pohľadov na Vyšné Hágy, veľké fotografie starej Kométy na železničnej zastávke či letecký pohľad na veľkolepú stavbu sanatória v tvare lietadla. Na záver mohol každý zhodnotiť svoje pocity a dojmy vo veľkej kronike občianskeho združenia.

K prezentácií viedlo niekoľko navigačných šípok umiestnených na stromoch. Výstava celkovo trvala len jeden krásny, jesenný deň a jej koncept bol ďalej prenesený do interiéru vestibulu 4.poschodia v Národnom ústave so začiatkom v novembri 2019.

NEDEĽNÉ VÝSTAVY

Po vydarenej LESNEJ VÝSTAVE sa uskutočnili ďalšie štyri NEDEĽNÉ VÝSTAVY pod organizáciou občianskeho združenia Vyšné Hágy pre všetkých, vždy jednu vybranú nedeľu v mesiaci. Posledná, piata výstava, sa mala uskutočniť 15.3.2020, ale z dôvodu COVID-pandémie bola po presunutí úplne zrušená.

Okrem vždy vystavovaných historických pohľadníc sa nám vďaka Kaviarni a čajovni u vlka podarilo k výstave už v januári pripojiť celodenné premietanie zaujímavého dokumentárneho filmu o Vyšných Hágoch i s amatérskymi videami obyvateľov. Poďakovanie taktiež patrí i pre Múzeum tatranskej kinematografie a fotografie v Starom Smokovci, ktoré nám zapožičalo stojany na prezentácie a NÚTPCHaHCH za povolenie.

Výstavy si vždy našli svojich návštevníkov, ktorých Vyšné Hágy a ich história chytili za srdce, zaujímavo sa vypytovali, hodnotili a spomínali. Boli i takí, ktorí si neváhali kúpiť stále dostupnú knižku o Hágoch v bufete, taktiež niekoľko z nich si prišlo spomínaný dokument pozrieť ešte raz a v ďalších sa zase prebudil záujem o stavby Vyšných Hágov, o ktorých i Tatranci vedia málo (zámoček kniežaťa Hohenlohe, najvyššie položený tunel na SR a pod.). Výstavy tak aspoň na jeden deň v mesiaci priblížili niečo viac, zahnali nudu či vytvorili na malý okamih to, čo tu kedysi bývalo každý deň.

Prajem občianskemu združeniu, aby sa im darilo a nech sú naše Vyšné Hágy naozaj pre všetkých,

NEDEĽNÁ VÝSTAVA, kronika združenia, 10.11.2019

,,Krásny a zaujímavá výstava, pohľadnice, aké už nie je možné vidieť. Aj projekcia bola super,” 

Natália, kronika združenia, 9.2.2020

,,Dobre, že prezentujete históriu sanatória. Užitočná výstava, ďakujeme!”

NEDEĽNÁ VÝSTAVA, kronika združenia, 9.2.2020

GALÉRIA