GEDEON MAJUNKE

9.5.1854 (SPI┼áSK├ü SOBOTA) ÔÇô 10.4.1921 (SPI┼áSK├ü SOBOTA)

V├Żznamn├Żm architektom obce a samotn├Żch Vysok├Żch Tatier na prelome 19. a 20. storo─Źia bol Gedeon Wilhelm Majunke. V jeho tvorbe prevl├ídali prvky neoklasicizmu, neorenesancie a secesie.

V roku 1854 sa rodi─Źom Antonovi a Jane, rod. Knizner narodil jedin├Ż syn – Gedeon Wilhelm. Po absolvovan├ş z├íkladnej ┼íkoly v Spi┼ískej Sobote sa v rokoch 1866-1873 ─Ćalej ┼ítudoval na ┼át├ítnej hlavnej re├ílnej ┼íkole v Ko┼íiciach. V rokoch 1873-1881 absolvoval Majunke ┼ít├║dium vo Viedni nielen na Vysokej ┼íkole technickej, ale aj Hansenovej majstrovskej umeleckej ┼íkole. Napriek tomu, ┼że mu vo Viedni pon├║kni miesto pedag├│ga, vr├ítil sa domov kde si zalo┼żil rodinu spolu s man┼żelkou Alicou Hergesselovou so z├ímo┼żnej nemeckej rodiny, ktor├í sa okrem starostlivosti o troch synov a jednu dc├ęru venovala i humanit├írnej ─Źinnosti. Ich dom na n├ímest├ş v Spi┼ískej Sobote aj po ─Ćal┼íie roky ostal s├şdlom ─îerven├ęho kr├ş┼ża. Tu po─Źas ┼żivota zast├íval aj tradi─Źn├║ funkciu velite─ża dobrovo─żn├ęho hasi─Źsk├ęho zboru a sna┼żil sa i o jeho moderniz├íciu. Taktie┼ż mu ve─żmi z├íle┼żalo na zavedenie elektrick├ęho pr├║du v celej ─Źasti Spi┼ískej Soboty.

architekt vysne hagy

VYSOKÉ TATRY, VYŠNÉ HÁGY, SPIŠ

Najv├Ą─Ź┼íiu ─Źas┼ą svojej ┼żivotnej energie architekt Gedeon Majunke venoval Vysok├Żm Tatr├ím kde sa po otvoren├ş Ko┼íicko-bohum├şnskej ┼żeleznice za─Ź├şnalo s rozsiahlou v├Żstavbou. Poznatky z alpsk├Żch turistick├Żch centier uplatnil pri rie┼íen├ş letov├şsk, ch├ít, k├║pe─żn├Żch, spolo─Źensko ÔÇô pohostinsk├Żch zariaden├ş ─Źi kostolov.

V┼żdy vych├ídzal z konkr├ętneho prostredia a preferoval pr├şrodn├ę materi├íly odoln├ę vo─Źi mo┼żn├Żm klimatick├Żm vplyvom. V ┼ít├Żle neoklasicizmu s neorenesanciou a secesiou projektoval ┼íkolsk├ę ─Źi administrat├şvne budovy, ve─żkolep├ę vily, zelen├ę parky, honosn├ę z├íhrady a n├ídhern├ę rodinn├ę domy pre r├┤zne spi┼ísk├ę mest├í. Podie─żal sa i na re┼ítaurovan├ş miestnych ka┼ítie─żov a navrhol aj p├ír n├íhrobkov na spi┼ísk├Żch cintor├şnoch. Vo Vy┼ín├Żch H├ígoch postavil nieko─żko hrazden├Żch budov: re┼ítaur├íciu Koliba (1890), hotel Erika (1897), po─żovn├şcky z├ímo─Źek knie┼ża┼ąa Hohenlohe (1898) a pravdepodobne i Mal├Ż ┼ívaj─Źiarsky dom v ktorom ┼żil Alad├ír Polnisch. Medzi ─Ćal┼íie jeho tatransk├ę stavby patr├ş napr├şklad i Kostol sv. Anny v Starom Smokovci, hotel Lomnica v Tatranskej Lomnici, sanat├│rium v Tatranskej Polianke ─Źi zn├íma vysokohorsk├í T├ęryho chata. Pre Doln├Ż Smokovec navrhol r├┤zne zrubov├ę a hrazden├ę stavby.

Architekt Gedeon Wilhelm Majunke je pochovan├Ż na spi┼ískosobotskom cintor├şne spolu s man┼żelkou a jej rodi─Źmi.

GALÉRIA