KAPLNKA

MUROVANÁ KAPLNKA V LESE

Kamenná kaplnka vo Vyšných Hágoch je už niekoľko rokov útočiskom prosieb, modlitieb a meditácií pre všetkých návštevníkov, ktorí ju objavia úzkym, lesným chodníkom. Čaro s rozjímania umocňuje tiež nádherný výhľad na Končistú a ďalšie štíty Vysokých Tatier.

Stavba plná ďakovných tabúľ bola pravdepodobne postavená zároveň s neďalekým jazierkom pri výstavbe sanatória robotníkmi a prvými pacientmi okolo rokov 1936 až 1945. Nachádza sa v zelenom, voňavom lese, hneď vedľa uzamknutého bloku A liečebnej budovy NUTPCHaHCH. Vydláždené areálové chodníky sa tu oproti sebe spájajú a vyúsťujú v ďalšiu širokú lesnú cestu, ktorá vzdialenosťou približne 20 metrov prichádza k malému, drevenému mostíku. Pred lávkou sa napravo odbočuje ku krásnemu jazierku s ostrovčekom. Pokračovaním priamo cez malý potôčik – odklonené rameno Malého Šumu, sa po ďalších 20 metroch však vynorí z porastu i malá, útulná kaplnka.

POPIS MIESTA

Pamätné miesto je formované do nepresného polkruhu s vyzdvihnutou, malou, kamenno-betónovo kupolou s presklenným otvorom, v ktorom sa nachádza socha Panny Márie s rukami v modlitbe. Obkolesuje ju množstvo kvetov, sviečky a ďalšia, menšia, ženská postava hľadiacia dohora.

Hrubý múr okrem tabuliek zdobí i výrazný, kovový nápis AVE MÁRIA. Vedľa, napravo od kaplnky, je vztýčený jednoduchý, drevený kríž s drevenou siluetou ukrižovaného Ježiša. Murované steny akoby rukami objímali kľačadlo a jeden rad drevených lavičiek. Naokolo sa rozprestiera kalamitou mierne postihnutý les a o pár metrov ďalej počuť hlavné rameno malého potoka. V zimných mesiacoch je prístup sťažený snehom ale poväčšine prešľapaný nemotorným chodníkom. Pri kaplnke sa nenachádza žiaden prístrešok ale svoje čaro ma samozrejme v každom počasí.

kresba kaplnka

,,Bola som tam a to miesto je úžasné! Z každej strany ako keby na Vás niekto rozprával ako ďakuje za uzdravenie.“

Slávka R.H., facebook/vysnehagy, 19.2.2020.

Na väčších i menších žulových balvanoch v múre sú po celom obvode rokmi umiestňované ďakovné tabule v rôznych jazykoch. Celkový počet je viac než 110 a najstaršia čitateľná pochádza z roku 1950. Poďakovania však stále pribúdajú. Niektoré obsahujú jednoduché ĎAKUJEM, iné mená, presne dátumy či informácie týkajúce sa napríklad choroby, s ktorou sa vo Vysokých Tatrách daný človek liečili.

SOCHY

Cestou ku kaplnke, naľavo od mostíka, po lesnej ceste sa kedysi nachádzali i dve kamenné sochy v životnej veľkosti, prezentujúce robotnícku triedu socializmu.

Prvou bola silueta robotníka s baretkou na hlave a kladivom v ruke, ktorý prezentoval dôležitosť manuálnej práce. Opodiaľ zas stála biela pani, ako ju nazývali domáci obyvatelia. Išlo o sochu ženy s bielym náterom, ktorá znázorňovala dcéru T.G.Masaryka, Alicu Masarykovú s rukami a pohľadom vzpriamenými k nebu. Počas života sa venoval charite a jej hlavnou, záslužnou činnosťou bolo vybudovanie československého červeného kríža. Dnes sa jej socha, už bez rúk, nachádza za kotolňou, hneď vedľa vysokého komína. V priestoroch kotolne je uchované i torzo sochy robotníka, ktorého ostatné časti pohltil les pri jazierku.