MORÉNOVÝ SKVOST
Turisticky neoznačené Čierne pleso nad Vyšnými Hágami v nadmorskej výške 1240 m.n.m. je najnižšie položeným morénovým, vysokotatranským plesom. Taktiež ide o najnižšie položené pleso v Batizovskej doline. Podobne ako Štrbské pleso nemá prítok ani odtok.
Nádherné, tiché okolie s úchvatným výhľadom na Končistú či Gerlach sa s kalamitou postihnutým lesom odráža v pokojnej, čiernej hladine ukrytá v malej dolinke. Pleso je nerovnomerného, kruhového tvaru lemované trávnatým brehom.
Morénové pleso vzniká v priehlbinách zo zanikajúcich ľadovcov. Nahromadená voda nemá kde odtekať pretože nanesené kamene a hlina, tzv. morény, vytvoria prirodzenú, prírodnú hrádzu. Tieto jazerá väčšinou ležia v nižších polohách. Asi pred 12 000 rokmi, pod vplyvom otepľovania, tatranské ľadovce ustúpili a na miestach morénových valov vznikali prvé tatranské jazerá, medzi nimi aj terajšie Štrbské, Popradské, Zelené a Jamské pleso.
POPIS PLESA
Vyšnohágovksé Čierne pleso je hlboké približne 2 metre a nachádza sa v lesoch severovýchodne od osady, medzi Batizovským a Háganským (Suchým) potokom.
Voda sa tu kumuluje taktiež topením snehu a nahromadením zrážok. Povrch zamŕza priemerne na 160 dní v roku a v minulosti bolo obľúbené pri hokejových, detských hrách miestnych obyvateľov Vyšných Hágov. Vedie k nemu iba lesná cesta s niekoľkými odbočkami, trasa začína za kotolňou, trvá odhadom 30 minút a nieje turistický sprístupnená.
,,Na Čiernom plese sme vždy už v prvej polovici novembra začínali hokejovú sezónu.“ Juraj K., facebook/vysoketatry, 14.4.2020.
ČIERNE PLESÁ TATIER
Vo Vysokých Tatrách nájdeme ešte niekoľko názvami podobných čiernych plies:
Čierne pleso kežmarské (dolina Zeleného plesa), Malé čierne pleso (dolina Zeleného plesa), Čierne Javorové pleso (Javorová dolina), Czarny Staw Gasienicowy (dolina Gasienicowa – Poľsko), Czarny Staw Polski (dolina Pieciu Stawów Polski – Poľsko), Czarny Staw pod Rysami (dolina Rybiego Potoku – Poľsko)