CHRISTIAN HOHENLOHE

21.3.1848 (ÖHRINGEN) - 14.5.1926 (SOMOGYSZOB)

Nemecké knieža, celým menom Christian Kraft Frust zum Hohenlohe-Öhringen, Herzog von Ujest, bol princom, generálom, politikom a priemyselníkom. Pochádzal z hlavnej línie rodu Hohenlohe. Jeho otcom bol Hugo a matka Paulina von Furstenberg. Vlastnil rozsiahle pozemky v Dolnom a Hornom Sliezsku, Maďarsku a vo Vysokých Tatrách a bol jedným z najbohatších nemeckých šľachticov. Absolvoval rytiersku školu, právnickú fakultu na univerzite v Bonne a okrem podnikateľa bol i generálom pruskej armády.

Oblasť Javoriny a Lendaku s Bielovodskou a Javorovou dolinou i časť Belianských Tatier odkúpil za pol milióna korún. V roku 1897 k tomu prikúpil od Františka Mariássyho Vyšné Hágy i s Mengusovskou, Batizovskou a Štôlskou dolinou. Jeho majetok tak presiahol 15 000 hektárov prevažne lesnej pôdy, na ktorej choval poľovnú zver. Neskôr sa snažil odkúpiť i dnešné Morské oko avšak neuspel. Na svojom území najprv v roku 1887 celkom zakázal vstup turistom a neskôr, po spore s Uhorským karpatským spolkom stanovil turistické trasy a termíny návštevnosti. Vylúčil však možnosť budovať chaty a tak na okrajoch revírov vyrástla turistická ubytovňa a hotelík na Hágoch. V roku 1898 dal postaviť chatu pri Popradskom plese a poľovnícky zámoček vo Vyšných Hágoch, kde pre svojich zámožných hostí dal v rovnakom období tiež postaviť i 30-izbový zrubový hotel Erika. Obdivovateľov tatranskej prírody nahradili usadlejší rekonvalescenti, ktorí tu trávili celé týždne, takmer nevychodiac za hranice kúpeľného parku.

christian hohenlohe vysne hagy tatry

Za hlavné sídlo si zvolil Tatranskú Javorinu kde si v roku 1885 postavil zámoček a zriadil pekáreň, v ktorej sa pieklo krmivo pre zver. Po niekoľkých rokoch chovu začal organizovať poľovačky, ktorých sa zúčastňovala aristokracia z celej Európy. Počas nich zastrelil vyše tisíc kamzíkov. Dňa 24.8.1903 dal i napriek svojej evanjelickej viere vysvätiť novopostavený katolícky drevený kostol sv. Anny v Javorine a taktiež bol patrónom i ždiarskeho katolíckeho kostola.

LÁSKA, SMRŤ, HROBKA

Jeho ženou sa stala láska jeho života – Otília, vojvodkyňa Lubraniec – Dambski, s ktorou prežil celý život. Išlo o neurodzenú katolíčku, poľskú umelkyňu, ktorú, ako bolo vtedy obvyklé, najprv vydal za grófa Dambského, vzápätí zobral k sebe do Javoriny a ďalej žila v ústraní pred jeho urodzenými príbuznými.

Zomrela v roku 1922 ako 54 ročná a pochovaná je na cintoríne v Tatranskej Javorine. O štyri roky neskôr zomrel vo veku 78 rokov v maďarskom Szomogyszobe i Christian a na základe jeho želania ho pochovali k jeho družke. Na pohrebe sa zúčastnilo viac ako desať európskych kniežat a ďalších aristokratov, zástupcov ČSR, spolkov či delegácií. Ich hrobka je spojená spolu s rodinou správcu Javoriny Eduarda Kégela, ktorý zomrel v roku 1911. Samotný Hohenlohe a Otília majú pomníky vľavo od hrobky správcu a sú kultúrnou pamiatkou.

christian hohenlohe vysne hagy tatry

Dedičom jeho majetku sa stal jeho bratranec August Kraft von Hohenlohe, ktorého k Tatrám nič nepútalo a tak predal väčšinu majetku. Celý komplex Vyšných Hágov tak prevzala do správy Československá republika.

GALÉRIA